Filmové setkání nad Biblí: muzikál Cats

Muzikály dozajista patří k nejpopulárnějším hudebně-divadelním žánrům současnosti. Věhlasná představení, mezi která se řadí například West Side Story od Leonarda Bernsteina nebo Bídníci od Clauda-Michela Schönberga a Alaina Boublila shlédly desítky milionů diváků po celém světě. Za naprosté klasiky muzikálového žánru lze ovšem považovat také hned několik hudebních děl z pera Andrewa Lloyda Webbera. Pravděpodobně většina věřících se někdy setkala s některou z melodií z muzikálu Jesus Christ Superstar, neboť občas zaznívají také při bohoslužebných příležitostech. A. L. Webber se ale proslavil také díly, jakými jsou Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Evita, Fantom opery nebo Cats, v překladu do češtiny – Kočky.

A. L. Webber se narodil do hudební rodiny v londýnské části Kensington. Již odmalička obdivoval klasické skladatele 18. a 19. století. Naučil se hrát na housle a klavír a s postupem věku našel krom klasické hudby zalíbení také v rytmech rocku. Na Královské hudební akademii v Londýně vystudoval mimo jiné harmonii a orchestraci, což více než důsledně zužitkoval i ve své muzikálové opeře Cats.

Cats spatřily světlo světa v roce 1981, když si svou premiéru odbyly ve věhlasné londýnské divadelní čtvrti West End. Pro mimořádně náročné spojení hudby, tance, zpěvu a herectví bývají kritiky považovány za jeden z vůbec nejlepších muzikálů. Tento názor ostatně vyjádřili i samotní diváci, neboť kupříkladu na newyorské Broadway se dlouho jednalo o nejhranější představení všech dob. Svého uvedení se Cats dočkaly také v České republice, nejdříve v Praze a posléze v Brně, v Plzni a v Ostravě.

Muzikál Cats vychází z básnické sbírky Thomase Stearnse Eliota, nazvané Praktická kniha o šikovných kočkách. Pohádkový příběh vypráví o pravidelném setkání koček na výročním bále, kde jedna vyvolená kočka nakonec získává možnost nového života. Během noci se představí mnoho koček, snažících se vysvětlit, proč právě ony by si oproti ostatním zasloužily takovou šanci. Divákům se tím zobrazuje pestrá škála osobností a životních příběhů, které jsou očividnou metaforou k různým radostem
a strastem skutečných lidí. Nejslavnější píseň muzikálu, Memory v podání Samotářky, se stala jednou z nejhranějších písní posledních čtyř dekád.

Spolek „VERBUM ET MUSICA“ uvede Cats v záznamu slavného divadelního představení z americké Broadway. Společně se budeme zamýšlet, co může populární a mainstreamový žánr, jakým je muzikál, nabídnout věřícímu člověku, a nakolik se v metaforických obrazech života, představovaných jednotlivými kočkami, promítají naše vlastní osobní zkušenosti. Přijměte proto naše srdečné pozvání na promítání Cats, které se uskuteční ve spolupráci s náboženskou obcí CČSH v Brně – Maloměřicích ve čtvrtek18. července 2024 od 17:30 hod. ve Sborovém domě Betlém na Selské 53. Rezervace a více informací naleznete na vem@seznam.cz nebo na telefonním čísle 776 032 149.