Hymny a vlastenecké písně

spolek „Verbum et Musica“ vás srdečně zve na komponovaný večer slova, poslechu a zpěvu písní. Zdeněk Kovalčík, literární historik a farář CČSH ve Zlíně, vás provede vývojem vlasteneckých písní od nejstarších („Hospodine, pomiluj ny“; „Svatý Václave“; „Ktož jste Boží bojovníci“) až po zpěvy 19. století a národního obrození.

Pořad představí zrod hymny rakouského habsburského soustátí a její národnostní textovou parafrázi z pera básníka Josefa Václava Sládka. Odhalíme okolnosti obklopující vznik vlasteneckých písní „Kde domov můj“ a „Nad Tatrou sa blýská“, které se po vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 staly oficiální národní hymnou.

V rámci pořadu ovšem zazní i písně méně známé; například hymny Moravy a Slezska, některé ve své době oblíbené vlastenecké zpěvy z 19. století nebo písně sokolské. Zamyslíme se nad ohlasem odkazu Mistra Jana Husa v písni „Hranice vzplála“, a představíme oblíbené melodie prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Pořad „Hymny a vlastenecké písně“ se bude konat 5. dubna 2024 od 17:00 ve Sborovém domě Betlém náboženského obce CČSH v Brně – Maloměřicích na Selské 53. Rezervaci míst je možno provést prostřednictvím e-mailové adresy vem@seznam.cz nebo na telefonním čísle 776 032 149.